A kerámia- és a direkt héjak készítése azért különösen sikeres napjainkban, mert nagyon kevés fogállomány eltávolításával járnak, ugyanakkor a végeredmény rendkívül szép és tartós.
A porcelán héj esetében a fog ajak felőli felszínéből 0,5-1 mm-t távolítunk el, majd precíziós lenyomatot veszünk, ami alapján a fogtechnikus elkészíti a kerámiahéjat, melyet egy következő ülésben ragasztunk be. A porcelánhéjak révén kiváló esztétikai hatás érhető el.
A direkt héjat teljes egészében a fogorvos készíti el egy speciális technika segítségével, kiváló minőségű tömőanyagokból, ugyanis csak így érhető el a kifogástalan, tökéletes esztétikai hatás. A direkt héjak legnagyobb előnye, hogy a fogállományból a lehető legkevesebbet kell feláldozni. A kerámiahéjakkal ellentétben ezek a restaurációk egy ülésben készülnek el, igény szerint egyszerre akár több is. A direkt héjak kevésbé sérülékenyek, mint a kerámiahéjak, valamint bármikor gyorsan korrigálhatóak (akár színben, akár formában) és nem igényelnek fogtechnikai labor hátteret sem, aminek következtében az áruk is kedvezőbb.
A fogazat esztétikai hatásában főszerepet játszanak a frontfogak – megfelelő héjakkal panasz esetén a frontfogak színét, alakját és méretét is könnyedén meg lehet változtatni.
Nagymértékben károsodott frontfogak esetén héjak helyett inkább fémmentes koronákat ajánlunk. Emellett a rossz szájhigiéne, a nagyfokú harapási rendellenességek jelenléte, illetve a nagyon erős éjszakai fogszorítás és fogcsikorgatás esetén nem ajánljuk héjak viselését.
Sok páciensünk fordul hozzánk azzal a kéréssel, hogy szépítsük meg a régi, csúnyán elszíneződött, amalgámmal tömött fogaikat. Sokan nem is sejtik, hogy az esetek zömében az amalgámtömések alatt szinte mindig nagymértékű szuvasodás található. Orvosaink még az igen nagy felszínű amalgámtöméseket is színben és formában tökéletesen megfelelő, esztétikus fogszínű tömésekkel vagy esztétikus betétekkel (inlay) képesek pótolni.
Az amalgámtömések ezüsttartalma az évek során fokozatosan beoldódik a fogzománcba, ennek következtében a fogak erősen elszürkülnek.
Az amalgámnak van egy olyan tulajdonsága, hogy az idő folyamán tágul, ezáltal kiemelkedik a fogból. A tömések ilyenkor már nem zárnak jól, így a tömések széleinél keletkezett apró réseken keresztül a fogak könnyen alászuvasodnak.
A tömés melletti szuvasodás miatt meggyengül a fogzománc és letörik a fogból, ezáltal a tömés széle, illetve az éles perem irritálja a nyelvet. Az esetek zömében a fog még nem fáj, mert a szuvasodás még nem betegítette meg a fogbelet, épp ezért az emberek többsége nem is érzékeli a fenyegető veszélyt. Pedig ha ebben a stádiumban nem avatkozunk be, akkor a szuvasodás elérheti a fogbelet, ekkor pedig a fog elhal, mely igen nagy fájdalommal jár, és ilyenkor már legjobb esetben is csak a gyökérkezelés segíthet - ám a gyökérkezelt fog többé már nem lesz olyan tartós, mintha időben elláttuk volna egy esztétikus, láthatatlan töméssel. Legrosszabb esetben azonban akár az is előfordulhat, hogy a fogból akkora darab törik le, hogy a repedés a fogíny alá ér, ilyenkor sajnos el kell távolítani a fogat.
Az inlay egy olyan, fogtechnikus által készített szilárd tömés, mely az őrlőfogak rágófelületének részleges vagy teljes rekonstruálására alkalmas. Az inlay átmenetet jelent a tömés és a korona között, mivel a fogat nem kell annyira lecsiszolni, mint a korona esetén, így a fog élettartama évekkel meghosszabbítható. Általában akkor alkalmazzuk, ha a fog sima töméssel már nem restaurálható, mert túl kevés az ép fogállomány.
Első alkalommal az orvos kialakítja az üreget, majd precíziós lenyomatot vesz, ami alapján a fogtechnikus elkészíti a betétet a többi foggal harmonizáló színben. Második találkozáskor az orvos beragasztja a technikus által készített fogszínű betétet, mely tökéletesen illik az üregbe.